Malým velkým dobrodružstvím pro posádku Patrik Rujbr – Veronika Ŕímalová  byla plánovaná ADAC Rallye Deutschland konaná v termínu od 19-21.srpna 2016.

Soutěž pro posádku byla velkou neznámou a to od systému seznamovacích jízd po specifický typ rychlostních zkoušek.

Na Soutěž jsme se snažili  maximálně připravit, především Veronika se věnovala podkladům od pořadatelů velmi poctivě, aby předešla možným komplikacím jak při seznamovacích jízdách, tak při samotné navigaci v závodě. Velmi jsme ocenili pojízdný catering na seznamovací jízdy, bez tohoto doprovodu by byl trénink pro nás o hodně těžší.

Příjezd do samotného Trieru byl naplánován na pondělní odpoledne. Trier je základna této soutěže, je v něm jak ředitelství, tak i servis. Podařilo se zajistit v Trieru i ubytování, při takto náročné soutěži je nejlepší mít vše „při ruce“.

Před odjezdem na soutěž jsme sbírali rady od závodníků, kteří již tuto soutěž absolvovali. Nejčastější rada byla, ať se opravdu důkladně připravíme na seznamovací jízdy. Velké časové vypětí na tréninku vyřešil perfektní itinerář, který jsme obdrželi od pořadatelů. Tyto podklady určují, jakou „erzetu“ a kdy mohou posádky trénovat v rozmezí třeba jen hodiny a půl na jednu RZ. Díky získaným informacím jsme se na tuto skutečnost připravili a vše se nám podařilo najíždět s cca půl hodinovou rezervou.

Po dvoudenních seznamovacích jízdách přišel volnější čtvrtek, kdy se konal shakedown a slavnostní start. 

Shakedown jsme projeli dvakrát a čas nebyl optimální v porovnání s konkurencí. S tím jsme trochu počítali, tato soutěž je velmi specifická a neznalost daných podmínek byla znát.

„Ceremoniál“ slavnostního startu probíhal v historickém centru Trieru a tak neskutečnou atmosféru jsme ještě nezažili. Tisíce diváků, vlajky ze všech koutů světa, zvuk trubek, mávání. Chvíle, kdy i s „no name“ posádkou si chtějí „plácnout“ nejmladší i nejstarší fanoušci. Projetím startovní rampy pro nás tedy začal samotný závod, na který jsme se nemohli dočkat.

První rychlostní zkoušky jsme okusili v pátek a nesly se v podobném duchu jako shakedown. Snažili jsme se najít správné tempo a to především ve vinicích, kde bylo vytaháno hodně nečistot. Na těchto erzetách, kde je na jedné straně zídka a na druhé sráz jsme se snažili především nasbírat informace a zkušenosti do dalších dnů. Celý den byl zakončen polookruhovou zkouškou, kdy nám těsně před  startem začalo vydatně pršet a na hladkém asfaltu a tvrdých pneumatikách to byla velká „klouzačka“.

Sobotní harmonogram byl zaměřen na klasické RZ, které zakončoval legendární, 40 kilometrový Panzerplatte.

První dvě superspeciálky nám vyšly na výbornou a byly silnou motivací do dlouhého Panzerplatte. Ten byl bohužel z důvodu vážné nehody zrušen. Oba závodníci budou snad brzy v pořádku, ale jejich vozidlo muselo být odklizeno a my se vraceli do servisu volným průjezdem.

Druhý podvečerní průjezd Panzerplatte byl vrcholem dne. Bohužel, opět se ukázalo, že znalost a zkušenosti jsou na tomto závodě velmi cenné. My jsme je stále neměli a tak v domnění, že bude trať velmi abrazivní a suchá, jsme nazuli tvrdé pneumatiky. Bohužel opak byl pravdou a my jsme se do cíle doslova proklouzali. Oba jsme si sice na této zkoušce sáhli na své dno, ale odnášíme si velkou zkušenost a ponaučení pro příště. Panzerplatte potřebuje důkladnou přípravu auta a posádky.

V neděli jsme začínali opět na „erzetách“ ve vinicích, z našeho pohledu na nejnáročnější části z celé soutěže. Motivace do závodění stále byla, určitě jsme chtěli trochu zatlačit, ale podmínky a náročnost RZ nám nedovolila více. Pocitově jsme jeli, jak jsme uměli a hodně nás to bavilo. Kilometry rychlostních zkoušek Sauertal a Dronthal (druhý průjezd této zkoušky byl bohužel zrušen) jsme si opravdu užívali.

Celá soutěž pro nás byla velkým dobrodružstvím a vzhledem k rozmanitosti povrchů a délce RZ i obrovskou zkušeností. Velkým zpříjemněním a zážitkem byl kontakt s nejrychlejšími pány na světě, je fajn vidět, že „časovka platí pro každého“. Ze sportovního hlediska nás také potěšila, na 3 rychlostních zkouškách, porážka továrního Renaultu a velmi úzký kontakt s jejich pilotem, který tuto rally absolvoval již 5 krát.

Na závěr chceme poděkovat klukům z pojízdného cateringu, mechanikům za přípravu auta, sponzorům, bez kterých bychom soutěž mistrovství světa nemohli absolvovat. Naše díky si zaslouží také fanoušci, kterých dorazilo opravdu hodně a celou soutěž nás hnali kupředu. Vidět v cíli poslední RZ několik českých vlajek je nepopsatelný pocit. Děkujeme prostě všem, kteří nás podporovali.

 

Fotografie zde

 

 

 


SAGITTA

Wednesday the 25th. (c) Patrik Rujbr 2017.